O nás

Skauti působí v Českém Dubě již od roku 1942. V posledních několika letech máme jeden skautský dětský oddíl. Jsme jedním z několika desítek skautských oddílů Libereckého kraje. Junák - český skaut, z. s. čítá v České republice více jak 55 000 členů a je největší výchovnou organizací mladých lidí u nás. Zároveň je členem mezinárodních skautských organizací WOSM  a WAGGGS . Skautské hnutí dnes existuje ve 216 zemích a teritoriích, má téměř čtyřicet milionů členů a stalo se tak největší mezinárodní organizací pro děti a mládež.

Skautská výchova probíhá postupně ve čtyřech věkových kategoriích od 5. roku až po dospělost. Každá kategorie má své zvláštní označení:

Benjamínci (věk 5-7 let)

Světlušky a vlčata (věk 8-10 let)
  Skautky a skauti (věk 11-15 let)
  Rangers a roveři (věk nad 15 let)

Dospělí působí ve skautském hnutí jako dobrovolníci.

Českodubský skautský oddíl je koedukovaný, tj. program je společný jak pro děvčata, tak pro chlapce ve věku 8 a více let.

Každý pátek od 16:00 do 18:00 se scházíme v klubovně v Českém Dubě v ul. Na BarevněČinnost oddílu se však nesoustřeďuje jen do klubovny, jednou za měsíc pořádáme jedno nebo vícedenní výpravy do okolí i do vzdálenějších míst (Jizerské hory, Sázava, Českosaské Švýcarsko), na nichž nejen že hrajeme různé hry i scénky a poznáváme přírodní krásy, ale učíme se i samostatnosti a poznáváme své vlastní síly a schopnosti.

Také pořádáme akce pro veřejnost – v září Dubský pedál a v červnu Pohádkový les pro nejmenší.

Celoroční oddílová činnost je zakončena na letím táboře, trvajícím zpravidla 15 dní. Každoročně společně se skauty z Hodkovic nad Mohelkou jezdíme na překrásné místo k Borku pod Troskami. Na táboře se zúročí zkušenosti získané během roční oddílové činnosti. Motivem každého tábora je celotáborová hra, při které si děti osvojují pravidla spravedlivého soupeření, učí se praktickým dovednostem a být platným členem týmu.
 Z posledních her jmenujme O 105 let zpět, Zlaté údolí, Velrybářskou výpravu, Útěk z Alcatrazu, Policejní akademii nebo Amazing race - cestu kolem světa.

Přijď se na nás podívat!

Pokud by ses i Ty chtěl podívat, jak to u nás chodí, navštiv nás na schůzkách, které jsou každý pátek od 16:00 do 18:00 v klubovně v Českém Dubě v ul. Na Barevně.